הרחקת יונים

הרחקת יונים דורשת ידע וניסיון של מרחיק יונים מקצועי, בכדי שנוכל לטפל במטרד אחת ולתמיד מבלי לפגוע ביונים. ישנם מספר דרכים לבצע את ההרחקה בצורה יעילה ועל כך נפרט לכם כאן.

שיטות להרחקת יונים

דוקרנים להרחקת יונים

דוקרנים נגד יונים זוהי השיטה היעילה והנפוצה ביותר להרחקת יונים. ישנם מספר סוגים של דוקרנים אשר ההבדל העיקרי ביניהם הוא החומר ממנו הם עשויים, רוחב הדוקרנים וצורתם. באמצעות הדוקרנים אנחנו הופכים משטח אשר משמש את היונים למנוחה ודגירה, ללא נוח ובכך היונה מעדיפה לעזוב אותו ולקנן במקום אחר. חשוב להבין שיונה זוהי חיה עקשנית ולכן במידה והחלה בתהליך הקינון שלה, אין זה מחייב שהדוקרנים ימנעו ממנה את המשך התהליך ולכן במקרים אלה עדיף להתקין גם רשת נגד יונים.

דוקרני פלסטיק

מדובר בסוג הדוקרנים בזול והפשוט ביותר – וכיוצא מזה גם הכי פחות יעילים. דוקרנים אלו פונים כלפי מעלה ועלולים להציק קצת ליונה, אבל לא מונעים ממנה לגמרי את הנחיתה על המשטח. פלסטיק הוא חומר עמיד פחות למפגעי מזג האוויר וגם הרבה פחות אסתטי. במידה ויש לכם יונה אחת או שתיים שמציקות על המזגן, דוקרני הפלסטיק בהחלט עלולים לסייע לכם, אם במידה ומדובר במטרד גדול יותר, דוקרני הפלסטיק לא יהוו פתרון עבורכם.

מחיר הדוקרנים הללו יכול לנוע בין 20 ל-25 ש"ח למטר.

דוקרני נירוסטה

מדובר בדוקרנים היעילים ביותר ולכן מחירם בהתאם. לדוקרנים אלו צורה W והם מתפרסים לזוויות שונות ומגוונו. דוקרנים אלה גם מונעים מהיונה את העמידה על המשטח וגם את הנחיתה עליו ובכך מבטיחים את הרחקת היונים בצורה הטובה ביותר. בנוסף, דוקרנים אלו עמידים יותר בפני מפגעי מזג האוויר.

מחיר הדוקרנים הללו יכול לנוע בין 50 ל-100 ש"ח למטר.

רשתות להרחקת יונים

רשתות להרחקת יונים מתאימות במיוחד לגידור חללים כגון מסתורי כביסה או פאטיו במטרה למנוע את חדירתם של היונים. הרשת אכן תמנע את כניסתה של היונה העקשנית אך אין זה מחייב שהיא תרחיק אותה לחלוטין, שכן היונה עקשנית במיוחד וייתכן ותישאר בקרבתה.

ישנם 2 סוגים עיקריים של רשתות להרחקת יונים

  • רשת פוליטילן – חזקה מיוחד ועמידה בפני קרינת השמש, אך היא פחות אסתטית.
  • רשת שקופה – כמעט ואינה נראית לעין, אך פחות עמידה לקרינת השמש.

במקרה של התקנת רשת להרחקת יונים, מרכיב ההתקנה הוא לרוב המרכיב המרכזי שמייקר את העבודה ועל כן, עלות התקנת רשת יכול לנוע בטווח מחירים שבין 600-1200 ש"ח – תלוי במיקום ההתקנה ואופן הגישה אליו.

במקרים שמדובר שבבניין מגורים, הרבה פעמים חדירת היונה יכולה להיעשות דרך מסתורי הכביסה של השכנים שלכם ולכן במקרים כאלה כדאי לשקול לבצע את הרישות בצורה גורפת לכל דיירי הבניין.

דחלילים להרחקת יונים – הפתרון האסתטי

יונה היא חיה עקשנית אך לא חכמה במיוחד. שיטה פשוטה, זולה ואסתטית במיוחד היא הצבת דחלילים של ינשופים או עורבים בקרבת המשטח עליו היונים מקננות. יונה ניחנת בכך שאינה מוותרת בקלות אך במידה ויש לה תחרות על אותה טריטוריה היא עלולה להמשיך ליעד הבא שלה.

שיטה זו אמנם יעילה במקרים רבים, אבל לרוב היונה עולה על "הטריק" שעשו לה ומבינה שאין כאן באמת תחרות.

ישנם מגוון רחב של דחלילים ומחירים נע בין 100-180 ש"ח. מחיר ההתקנה תלוי במיקום ובאופן בו תרצו להציב את הדחליל. במקרים בהם בעיית היונים אינה חמורה כל כך זה בהחלט עשוי להיות ניסיון מעולה עבורכם.

הרחקת יונים אלקטרונית

הרחקת יונים אלקטרונית הינה הרחקה המבוססת על השמעת רעשים אולטרא – סונים שמטרתם לגרום ליונים לרצות להתעופף לגג אחר. הדגש כאן הוא על "אמורים". חשוב לציין שמדובר במכשיר להרחקת יונים הפועל על סוללות ואינו מורגש לבני האדם. ישנם מכשירים שונים לגירוש יונים בעוצמות, תדרים, וגדלים שונים.

מחיר מכשיר להרחקת יונים נע בין 200 ל- 450 ₪, תלוי בעוצמת התדר ובחברה המשווקת. לפי מומחים בתחום, זה הוצאה גדולה עם תמורה נמוכה.

'קפיץ מקפיץ' להרחקת יונים

במידה ויש לכם גג רעפים או מעקה בבתי פרטי – קפיץ מקפיץ הוא פתרון אפשרי בשבילכם.

קפיץ מקפיץ כשמו כן הוא. מדובר בסליל נירוסטה בצורת קפיץ הפרוס לאורך המשטח. ברגע שהיונה מתיישבת עליו, הקפיץ המקפיץ זז והיונה עפה ממנו בגלל אי הנוחות. הקפיץ המקפיץ הוא פתרון טוב במקרים בהם אי אפשר להציב דוקרנים (למשל כשיש חשש מפגיעה בילדים או כשמדובר במשטח צר מידי).

מחיר התקנת קפיץ מקפיץ להרחקת יונים נע בין 60 – 150 ₪ למטר רץ, תלוי במיקום ההתקנה.

אחריות זה שם המשחק

הרחקת יונים מקצועית נמדדת ביעילותה לטווח האורך, לכן מרחיק יונים מקצועי ואיכותי יעניק אחריות לפחות לשנה עבור עבודתו. מרחיק יונים שלא מעניק לכם אחריות, כנראה פתר את הבעיה באופן זמני בלבד ואחרי ההפוגה – היונים יחזרו, ואיתן הלשלשת, הנוצות ושאר הבלאגן.

דילוג לתוכן